Кременчуцький заклад
дошкільної освіти
(ясла-садок) №65
Кременчуцької міської ради
Кременчуцького району Полтавської області
Щоб перейти до системи електронної реєстрації дітей до закладів дошкільної освіти, натисніть кнопку: "подивитись"
Кременчуцькі новини - Академія майбутнього
Підготовчі заходи:
1.Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах з метою оперативного збору та евакуації дітей разом з відповідальними особами, які їх супроводжують, дот захисної споруди.
2.Учасники освітнього процесу повинні вміти виконувати заходи Інструкції закладу щодо реагування на надзвичайні ситуації (НС), які передбачені на випадок отримання сигналу.
3.Заклад дошкільної освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.
4.Під час евакуації та укриття в захисній споруді евакуйованих супроводжують відповідальні особи з числа працівників освітнього закладу.
5.Заздалегідь встановлюються відповідальні особи, які після евакуації перевіряють приміщення закладу освіти на наявність присутніх вихованців та працівників (в окремих випадках) за межами захисної споруди.
Порядок дій при отриманні сигналу
«Увага всім! Повітряна тривога!»
У випадку сигналу «Повітряна тривога» усі, без винятку, учасники освітнього процесу Кременчуцького ЗДО № 65 зобов’язані дотримуватись наступного алгоритму дій:
-
Якщо сигнал «Увага всім! Повітряна тривога» надійшов під час перебування вихованців у груповій кімнаті: вихователі групи, помічники вихователів, інші особи, визначені наказом керівника повинні швидко одягнути та порахувати дітей відповідно до списку, взяти із собою список дітей групи, Журнал щоденного відвідування дітьми Кременчуцького ЗДО № 65, Книгу відомостей про дітей та батьків, «тривожні валізки» дітей, засоби захисту (ватно-марлеві пов´язки тощо) маркер, а помічники вихователів – зачинити всі вікна, вхідні двері усіх приміщень, перекрити воду, вимкнути світло.
-
Якщо сигнал «Увага всім! Повітряна тривога» надійшов під час денного сну: вихователі разом з помічниками або іншими особами, призначеними наказом керівника мають розбудити, підійняти, одягнути дітей, звірити їх зі списком та, взявши всі вищезазначені документи та предмети необхідні для евакуації і якомога швидше провестити дітей в укриття.
-
Якщо сигнал «Увага всім! Повітряна тривога» надійшов під час прогулянки: вихователі, помічники вихователів або інші особи, призначені наказом керівника, мають зібрати дітей, порахувати їх, звіривши зі списком та, взявши всі вищезазначені документи та предмети необхідні для евакуації якомога швидше провести дітей в укриття.
-
Усі учасники освітнього процесу повинні йти до орендованого укриття № 2 Кременчуцького ліцею № 30 «Олімп» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області за адресою пров. Княжий, 3, найкоротшим шляхом (краще скористатись запасним виходом) та за визначеним маршрутом (схемою евакуації).
-
Працівники ЗДО, призначені наказом керівника повинні під час евакуації дітей стояти з червоними прапорцями на проїжджій частині, забезпечуючи безпечний перехід дітей та працівників ЗДО до укриття.
-
Сестра медична старша повинна взяти з собою аптечку із препаратами для надання першої медичної допомоги та найкоротшим шляхом супроводити дітей до укриття.
-
Якщо тривога застала дорогою до закладу освіти, учасники освітнього процесу Кременчуцького ЗДО № 65 діють відповідно рекомендацій ДСНС України, розміщених за посиланням https://www.kmu.gov.ua/news/dsns-nagaduye-yak-diyati-pid-chas-signalu-povitryana-trivoga та пам´ятки, розміщенної на сайті Кременчуцького ЗДО № 65 https://dnzn65.wixsite.com/dnzn65.
Порядок дій в укритті:
-
Першими в укриття заходять кілька дорослих та відповідальна особа, призначена наказом керівника, які вмикають світло та оперативно перевіряють відсутність сторонніх предметів в укритті, після чого починають приймати дітей.
-
В укритті кожна вікова група швидко та спокійно займає своє місце. Вихователі ще раз перевіряють кількість дітей за списком.
-
Призначена відповідальна особа по укриттю, назначеиа наказом керівника, фіксує в Журналі реєстрації відвідувачів орендованого укриття Кременчуцького ЗДО № 65 кількість працівників та дітей в укритті, повідомляє керівнику закладу.
-
Учасники освітнього процесу Кременчуцького ЗДО № 65 не повинні залишати жодної дитини без нагляду.
-
Вихователі несуть персональну відповідальність за життя і безпеку дітей.
-
Вихователі повинні заздалегідь продумати план роботи з дітьми в укритті та підготувати дитячі книжечки, іграшки, олівці, фломастери, розмальовки тощо, які занести в укриття.
-
В укритті вихователі повинні проводити освітню роботу з дітьми з наданням їм психолого-педагогічної підтримки у надзвичайних ситуаціях.
-
В укритті сестра медична старша перебуває разом з дітьми та працівниками до завершення повітряної тривоги. В укритті сестра медична старша слідкує за самопочуттям дорослих та дітей, в разі потреби надає дітям та працівникам першу медичну допомогу.
-
Усі учасники освітнього процесу Кременчуцького ЗДО № 65 повинні в укритті тримати всі засоби масової інформації постійно увімкненими впродовж всього періоду до відміни повітряної тривоги.
-
Усі учасники освітнього процесу ЗДО повинні перебувати в укритті, поки не буде сигналу «Відбій повітряної тривоги».
-
Після отримання сигналу «Відбій повітряної тривоги» ніхто не покидає укриття протягом 10 хвилин. Після цього всі працівники ЗДО, які перебували в укритті допомагають відвести дітей назад до закладу дошкільної освіти.
Рекомендації (пам`ятка) ДСНС України "Дії населення під час
отримання сигналу
"Повітряна тривога!"
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти (ВСЗЯО) Кременчуцького ЗДО № 65
Обгрунтування овочі ЗДО № 65
Обгрунтування м`ясо ЗДО № 65
Обгрунтування активна енергія 2024 Кременчуцький ЗДО № 65
Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі Код ДК 021:2015: 09310000-5 Електрична енергія, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі «електрична енергія»
(відповідно до пункту 4.1постанови КМУ від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами)
Відкриті торги
1.Найменування замовник Кременчуцький заклад дошкільної освіти (ясла – садок) № 65 Кременчуцької міської ради
Кременчуцького району Полтавської області
2.Код згідно з ЄДРПОУ 25166546
3.Місце знаходження замовника 39631, м.Кременчук, вулиця Київська, 12-А
4.Конкретна назва предмета закупівлі електрична енергія
5.Коди відповідних класифікаторів предмета закупівлі (за наявності) ДК 021:2015: 09310000-5 Електрична енергія
6.Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг 34500 кВт⋅год
7.Місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг 39631, м.Кременчук, вулиця Київська, 12-А
8.Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг з 01.01.2024 по 31.12.2024
9.Очікувана вартість 227 700 UAH (двісті двадцять сім тисяч сімсот грн. 00 коп.) з ПДВ
10.Обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення
Очікувана вартість формувалась, відповідно до формулта дорівнює Цфакт * Ф, де
Ф – плановий обсяг споживання електричної енергії (кВт*год), який Замовник має намір придбати за результатами цієї процедури закупівлі.
Розрахунок ціни відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 22 Закону, за яку Учасник згоден виконати замовлення, повинен здійснюватися наступним чином:
Цфакт = (Цод*(1+К/100)+T+В)*1,2; де
Цфакт – вартість електричної енергії за розрахунковий період;
«Цод» – ціна за 1 кВт/год електричної енергії. «Цод» для даної процедури закупівлі не може бути нижчою прогнозованої ціни РДН ОЕС, яка для даної закупівлі становить – 4,80405 грн. за 1 кВт*год без ПДВ. Дане значення визначено як середньозважену ціну на РДН у торговій зоні Об'єднана Енергетична Система України за 1-20 листопада 2023 року – 4,36732 грн. за 1 кВт*год без ПДВ за даними ДП «Оператор ринку», розміщеними на його веб-сайті www.oree.com.ua, з урахуванням індикатора діапазону можливого коливання ціни в періоді постачання. Замовник встановлює величину цього індикатора однакову для всіх Учасників в розмірі + 10% заокруглений до 5 значущих знаків. «Цод» не включає ПДВ, Т, К, В.
«Т» – затверджений Постановою НКРЕКП тариф на послугу передачі електричної енергії НЕК «Укренерго» (оператор системи передачі – ОСП) відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788 в розмірі 485,10 грн/МВт·год. «Т» є регульованою складовою ціни Договору.
«В» – затверджений постановою НКРЕКП від 26.09.2023 року №1759 тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку в розмірі 4,32 грн./МВт*год. «В» є регульованою складовою ціни Договору.
«1,2» - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ – 20 %), яке нараховується згідно Податкового кодексу України.
«К» – коефіцієнт прибутковості Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), запропонований Учасником у відсотках від загальної ціни тендерної пропозиції (Цод), %
Крім того, під час обрахування ціни враховували потребу в обсягах та використовували калькулятор вартості електричної енергії на сайті https://public-procurement.center/energy-calculator.html#next
11.Обґрунтування обсягів закупівлі: обсяги закупівлі електричної енергії сформовано на підставі помісячного розподілу лімітів на споживання електричної енергії на 2024 рік у натуральних показниках з урахуванням затверджених лімітів споживання електричної енергії та фактично використаних обсягів протягом 2023 року під час дії воєнного стану.
Правила безпечної поведінки в період воєнного стану
Проект "Коло турботи. Психологічне здоров'я кожної родини" пропонує батькам звертатися на гарячу лінію психологічної підтримки
Якщо ваша дитина
• лякається сирени чи гучних звуків;
• розфокусована і не може пристосуватися до нового місця;
• боїться відійти від вас навіть на крок
телефонуйте
0800331391
та отримайте професійну консультацію дитячого психолога.
Щодня з 16:00 до 20:00
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи. Саме цього дня розпочалися дві доленосні для країни події: Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013 року, що стали історичними віхами вже новітньої незалежної України. Їм передувала ще одна визначальна для становлення державності України подія – «Революція на граніті», яка відбулась з 2 по 17 жовтня 1990 року і була повністю організована силами студентства. Одним із гасел протестуючих було: «Я згоден покласти життя на вівтар ВІЛЬНОЇ України». Прямим наслідком студентських протестів була відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола та виконання низки вимог мітингувальників. Акції та голодування на площі Жовтневої революції (нині – Майдан Незалежності) завершились підписанням постанови Верховної Ради 16.11.2022 № 4676/02.02-25 На № від УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протестів. Великий вплив ці події мали і на подальшу активність молоді під час Революції Гідності. Помаранчева революція стала актом громадянської непокори проти нечесних виборів у другому турі голосування на виборах президента. Участь у ньому брали чинний прем'єр-міністр Віктор Янукович і кандидат від об’єднаної опозиції Віктор Ющенко. Вночі 22 листопада Центральна виборча комісія повідомила, що після підрахунку бюлетенів лідирує Янукович. Ці дані відрізнялися від екзитполів, які відразу після закінчення голосування назвали переможцем Ющенка. Після цього у Києві та інших містах і обласних центрах відбулися мітинги на підтримку Ющенка. 23 листопада на Майдані зібралося кілька сотень тисяч протестувальників. Згодом ці масові протести призвели до скасування підсумків другого туру і перемоги Ющенка на президентських виборах. 21 листопада 2013 року уряд Миколи Азарова виступив із заявою про відмову від підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом. Ввечері цього ж дня розпочалися перші акції протестів. Спочатку українці організувалися на протест через соціальні мережі в Києві. Перша акція протесту нараховувала близько півтори тисячі осіб. Цього ж дня небайдужі вийшли на Євромайдани також у Львові, Донецьку, Харкові, Ужгороді, Луцьку та інших містах. У ніч з 29 на 30 листопада силовики жорстоко розігнали активістів, які зібралися на Майдані Незалежності. Влада пояснила це бажанням розчистити місце для новорічної ялинки. Застосування сили до мітингувальників, серед яких було багато студентів, спричинило ще більшу хвилю протестів – з проєвропейських вони перетворилися на антиурядові. Загалом революційні події зими 2013–2014 років забрали життя понад ста учасників Революції Гідності, ми завжди пам’ятаймо полеглих Героїв Небесної Сотні. Після трьох місяців мітингів і жорстоких боїв у центрі Києва з понад сотнею вбитих та тисячами поранених за кілька днів, у ніч на 22 лютого 2014 року тодішній президент Янукович втік з України. А після цього розпочалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася анексією Криму та окупацією окремих територій Донецької й Луганської областей. День Гідності та Свободи – нагадування про ту ціну, яку українці заплатили, коли відстоювали на Майдані своє право на чесні вибори та інтеграцію в Європейський Союз. Боротьба за свободу волевиявлення українського народу не закінчилась. З початком російсько-української війни у 2014 році майже чотириста тисяч українців взяли зброю до рук у лавах Збройних Сил України, Національної гвардії України, правоохоронних органів і добровольчих формувань, а з початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України стало понад мільйон українців, щоб зупинити агресію російської федерації, відстояти незалежність України та право українського народу вільно обирати свою долю. Військові операції, що здійснюються українськими воїнами під час захисту незалежності та територіальної цілісності України увійдуть у воєнну історію, стануть основою для розробки нових воєнних тактик та стратегій, а імена кожного захисника і захисниці України назавжди закарбуються в історії України.
Шановні батьки та працівники нашого закладу, звертаємо вашу увагу на те, що початок весни завжди потребує від всіх нас посиленої уваги через загрозу виникнення повені, паводку чи льодохіду. на виконання листа Департаменту освіти Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 01.03.2023 № 01-30/ 316 та на виконання протоколу місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Кременчуцької міської територіальної громади від 16.02.2022 №1 доводимо до вашого відома правила безпеки при загрозі або виникненні даних стихійних лих. шановні батьки, не залишайте дітей без нагляду, уникайте їх перебування без догляду дорослого поблизу водойм, щоб запобігти біді! будьмо пильними та уважними!
Шановні батьки, на вимогу Кременчуцької окружної прокуратури вам пропонується наступна інформація щодо попередження сексуального насильства та сексуальної експлуатації дітей. Прокуратурою рекомендовано для ознайомлення батьків та в роботі з дітьми використовувати матеріали посібника «Захист дітей від сексуального насильства та сексуальної експлуатації» https://childfund.org.ua/Uploads/Files/books_pdf/sexual_expl_manual_professionals_s.pdf У даному посібнику даються посилання на сайт Українського фонду «Благополуччя дітей», який містить різноманітні матеріали, що можуть бути використані для проведення просвітницької роботи з педагогами, дітьми та їх батьками.
Зокрема, корисними будуть:
1.Брошура «Я МОЖУ СЕБЕ ЗАХИСТИТИ» для батьків дітей 4-6 роківhttps://childfund.org.ua/Uploads/Files/books_pdf/Kidzlive_booklet_2019_ukr.pdf
2.Методичний посібник «НАВЧІТЬ ДИТИНУ ЗАХИЩАТИСЯ» для батьків дітей 4-6 років https://childfund.org.ua/Uploads/Files/books_pdf/book_sexabuse_ed3_trs.pdf
3.Посібник «Сексуальне насильство над дітьми: причини, наслідки, профілактика» https://childfund.org.ua/publikatsii/seksualne-nasilstvo-nad-ditmi-prichini-naslidki-profilaktika
Симптоми та ознаки, що свідчать про сексуальне насильство над дитиною, які потрібно знати дорослому
У законодавстві України закріплене таке визначення сексуального насильства в сім’ї: сексуальне насильство — це протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканість іншого члена сім’ї, а також дії сексуального характеру по відношенню до дитини, яка є членом цієї сім’ї. Сексуальне насильство над дитиною — це залучення дитини з її згоди або без неї до сексуальних дій із дорослим задля отримання останнім задоволення чи користі. Варто взяти до уваги, що коли йдеться про використання дитини із сексуальною метою, то її згода значення не має, оскільки кривдник має вікову, фізичну або інтелектуальну перевагу над дитиною.
Форми сексуального насильства над дитиною
Злочинна сексуальна поведінка по відношенню до дітей може бути як з фізичним контактом, так і без нього.
Злочинна сексуальна поведінка дорослої людини по відношенню до дитини з фізичним контактом включає:
- доторки до геніталій або інтимних частин тіла дитини заради отримання сексуального задоволення;
- примушування дитини торкатися статевих органів іншої людини;
- залучення дитини до сексуальних ігор або статевого акту;
- проникнення предметами або частинами тіла (наприклад, пальцями, язиком чи пенісом) у піхву, рот або анальний отвір дитини.
Злочинна сексуальна поведінка дорослої людини по відношенню до дитини без фізичного контакту — це:
-
навмисне демонстрування дитині статевих органів дорослої людини;
-
демонстрування дитині порнографічних матеріалів;
-
фотографування дитини в сексуальних позах;
-
заохочення дитини дивитися або слухати статевий акт в реальності або в записі;
-
спостерігання за тим, як дитина роздягається або миється;
-
оголення дитини, не пов’язане з доглядом за нею;
-
ведення з дитиною розмов еротичного характеру, що не відповідають її віку, потребам та можливостям для розуміння таких розмов.
Симптоми, які свідчать про те, що дитина зазнала сексуального насильства та сексуального використання
Дорослі люди (батьки, вихователі, вчителі та ін.) мають звертати увагу на характерні симптоми — будь-які відчутні зміни в поведінці дитини, її висловлювання, скарги, що можуть свідчити про те, що дитина зазнала сексуального насильства та сексуального використання. Наприклад, це можуть бути такі попереджувальні сигнали в поведінці дитини:
-
дитина уникає перебування наодинці з кимось із членів сім’ї;
-
дитина проявляє несподіваний страх перед кимось із дорослих або не хоче з ним спілкуватися;
-
дитина відчуває незрозумілий страх перед певними місцями або людьми;
-
дитина намагається розповісти про використання за допомогою натяків; наприклад, може сказати, що хтось попросив її зберігати таємницю, або з тривогою ставити запитання, що стосуються розпаду сім’ї чи того, що «тата можуть забрати з дому»;
-
дитина описує поведінку якоїсь дорослої людини, нібито вона намагається спокусити дитину з метою її сексуального використання;
-
дитина здається пригніченою, скаржиться на фізичні нездужання, які не мають медичного обґрунтування;
-
дитина має проблеми зі сном, наприклад, нічні кошмари, безсоння;
-
у дитини з’явилися нездужання, що вказують на сексуальне використання — наприклад, біль у районі піхви чи анального отвору;
-
дитина не хоче ходити до школи або різко втрачає здатність концентрувати увагу, починаються проблеми з навчанням;
-
дитина поводить себе агресивно, трапляються спалахи гніву;
-
дитина проявляє нетипову сексуальну поведінку (публічна мастурбація, використання нових визначень для сексуальних дій або інтимних частин тіла, демонстрування невідповідних віку знань про сексуальну сферу, яких не було раніше);
-
дитина відчуває труднощі під час ходіння чи сидіння; # дитина раптово відмовляється перевдягатися до уроку фізкультури або після занять, пов’язаних із фізичною активністю;
-
дитина грає іграшками або предметами в недоречно сексуальний спосіб;
-
дитина демонструє відчуження або, навпаки, надмірну нав’язливість; # спостерігаються особистісні зміни, невпевненість;
-
регресія до поведінки, характерної для молодшого віку (наприклад, нічне нетримання сечі);
-
зміни харчових звичок;
-
секретність, уникання соціальних контактів, загальна недовіра до людей (такі симптоми часто помилково тлумачать як прагнення дитини бути незалежною);
-
сексуалізоване вираження прив’язаності до рідних та друзів; # дитина хапає за груди та геніталії дорослих, стягує з них одяг;
-
з’явилися свідчення на користь того, що між дитиною та дорослим існує секретний зв’язок; особливо тривожною є поява в дитини подарунків, грошей;
-
дитина розповідає про сексуальне використання від третьої особи («Я знаю одну дівчинку…»);
-
саморуйнівна поведінка (вживання алкоголю, наркотиків, проституція, суїцидальні спроби, втечі з дому, надмірно часті нещасні випадки);
-
дитина демонструє загальну недовіру, страх перед дорослими певного типу (статі, віку, зовнішності);
-
дитина втрачає навички туалету (характерно для маленьких дітей), виявляє байдужість до своєї зовнішності, погано доглядає за собою або, навпаки, нав’язливо миється (бажання «відмитися») (характерно для старших дітей);
-
дитина вживає запобіжні заходи, які утруднюють знімання одягу (багато пасків, декілька пар штанців одночасно тощо);
-
дитина перебуває у хронічній депресії, спостерігається замкненість, з’являються фобії.
Дорослим людям варто пам’ятати, що прояви симптомів, таких як страх і депресія, посттравматичний стрес, проблеми у школі та з навчанням, автодеструктивна поведінка чи соматичні симптоми, у дітей, які зазнали сексуального використання, дуже різні. У старших дітей кількість симптомів більша, а їхній характер відрізняється у хлопчиків та дівчаток. Кількість та глибина проявів залежать ще й від того, яким був перебіг сексуального використання дитини і хто був виконавцем злочину, а також від того, чи мало місце проникнення, використання сили, від частоти сексуальних контактів із дитиною та їхньої тривалості. Більше симптомів проявляється у дітей, яких батьки чи опікуни не підтримали. Водночас дорослі люди мають пам’ятати, що незаперечними свідченнями сексуального використання є вагітність, венеричні захворювання, присутність сперми у піхві або анальному отворі дитини. Крім того, в дитини, яка зазнала сексуального використання, з’являються різноманітні соматичні прояви: виділення з піхви, почервоніння та потертості геніталій, кровотечі з піхви чи анального отвору, запалення статевих шляхів, розрив дівочої пліви. Водночас присутність кількох неспецифічних симптомів має стати сигналом до того, щоб ретельніше придивитися до ситуації, в якій перебуває дитина.
В окремих випадках фізичних ознак буває достатньо, щоб зробити висновок про те, що дитина зазнала сексуального насильства. Наприклад, якщо у дівчинки дошкільного віку виявлене інфекційне захворювання сечовивідних шляхів або венеричне захворювання, то є всі підстави вважати, що вона постраждала / страждає від сексуального насильства. Іноді фізичні ознаки — це єдиний доказ факту сексуального насильства. Водночас у встановленні цього факту не варто покладатися винятково на фізичні ознаки. У деяких випадках вони просто відсутні. Так, у дитини не буде виявлено ніяких фізичних травм, якщо сексуальне насильство полягало в поцілунках, обмацуванні інтимних місць, демонстрації геніталій чи примусі спостерігати за сексуальними діями дорослих. Більше того, навіть якщо дитина отримала травми, вони можуть загоїтися до того моменту, коли факт насильства буде розкритий і дитину огляне лікар.
Саме тому, щоб установити факт сексуального насильства, необхідно підкріпити висунуті звинувачення додатковими доказами, ґрунтованими на поведінкових і емоційних ознаках. У багатьох дітей, які постраждали від сексуального насильства, проявляються характерні емоційні та поведінкові симптоми. Проте варто зазначити, що такі симптоми можуть спостерігатися в дітей, які не зазнали сексуального насильства, але страждають на інші емоційні проблеми, стали жертвами фізичного насильства або зневаги їхніми фізичними потребами. Тож емоційні та психологічні симптоми не можна вважати достатнім доказом факту сексуального насильства. Аналогічно відсутність таких симптомів не говорить про те, що сексуального насильства не було, оскільки в багатьох дітей, які стали жертвами сексуального насильства, характерні ознаки взагалі ніяк не проявляються.
Викрити факт сексуального використання дитини дуже складно, оскільки зазвичай єдині особи, які знають все, — це дитина та її кривдник. Дорослі люди (батьки, вихователі, учителі чи інші фахівці), які підозрюють, що дитину використовували з сексуальною метою, мають добре знатися на симптомах та ознаках сексуального насильства, аби не пропустити тривожні сигнали, що надходять від скривдженої дитини. Варто підкреслити, що жоден із тривожних сигналів у дитини не можна трактувати окремо та вважати його безсумнівним доказом сексуального використання. Багато з описаних у літературі проявів, які начебто свідчать про сексуальне використання, можуть виникати внаслідок іншого складного досвіду в житті дитини: розлучення батьків, смерті близької людини, зміни місця проживання, народження молодшого брата чи сестри тощо.
Як можна розпізнати, що дитина страждає від насильства?
Якщо Ваша дитина:
-
проявляє протягом декількох днів різку зміну звичної поведінки;
-
уникає контактів з однолітками;
-
уникає контактів з дорослими, зокрема й з родинного кола чи друзів сім’ї;
-
має агресивну реакцію щодо конкретних людей або людей певної статі, віку тощо;
-
не має бажання йти додому;
-
проявляє насильство, агресивну поведінку до інших;
-
має тілесні ушкодження;
-
намагається приховати травми та обставини їх отримання;
-
стала замкнутою, тривожною, боязкою;
-
проявляє знижену самооцінку, почуття провини;
-
відмовляється з будь-яких причин йти до закладу освіти;
-
має фото-, відео-, аудіоматеріали фізичних, психологічних знущань сексуального (інтимного) характеру;
-
скаржиться на пошкодження, зникнення чи вимагання особистих речей;
-
скаржиться на вимагання їжі, грошей тощо;
-
скаржиться на образливі висловлювання, прізвиська, жарти, жести, погрози, поширення чуток, обмацування сексуального (інтимного характеру) тощо;
-
має мало друзів або зовсім їх не має;
-
швидко втомлюється, має низьку концентрацію уваги;
-
грає в сексуальні ігри за допомогою іграшок та ляльок;
-
відмовляється від гігієнічного догляду за собою тощо.
ФРАЗИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВАМ У СПІЛКУВАННІ З ДИТИНОЮ, ЯКА ПОТРАПИЛА В СИТУАЦІЮ НАСИЛЬСТВА/ АБО СТАЛА СВІДКОМ/ АБО СКОЇЛА
-
Я тобі вірю.
-
Я тебе чую.
-
Я тебе підтримаю.
-
Давай поговоримо про цю ситуацію.
-
Що відбувається, через що ти себе так почуваєш?
-
Іноді ми всі почуваємося пригніченими. Давай подумаємо, як я можу тобі допомогти почуватися краще?
-
Я тебе люблю і мене турбує твій настрій. Скажи що відбуваєтся?
-
Розкажи мені як ти себе почуваєш. Я дійсно хочу це знати.
-
Мені шкода, що це сталося.
-
Я упевнений (-на), що ти не винен (-на) в тому, що сталося.
-
Дякую, що ти розповів (-ла).
-
Як ти думаєш. Кому ще ти можеш розповісти про те, що відбулося/відбувається?
-
Давай подумаємо, що ми можемо зробити, щоб подібного не повторилося?
-
Ти можеш звертатися до мене стільки, скільки це буде потрібно.
-
Відчувати провину це нормально.
-
Я розумію, що ти можеш зараз почуватися по-різному, але це нормально для цієї ситуації.
-
Ця розмова є дуже важливою для вирішення цієї ситуації.
Рекомендації батькам при спілкуванні з дитиною з метою профілаактики потрапляння або скоєння ситуації насильства
-
Дитина має почуватися з вами на рівних, як із другом/подругою. Це дозволить встановити довірливі, чесні стосунки. Тоді вона/він зможе розповісти вам про свої проблеми та труднощі.
-
Говоріть з дитиною на рівні її очей.
-
Дозвольте розповісти про свої почуття, переживання.
-
Виявляйте щире співчуття й інтерес до дитини, не перетворюйте розмови з нею на допит, ставте прості, щирі запитання (Що трапилося? Що відбулося?).
-
Вислухайте дитину.
-
Побачте ситуацію очима дитини.
-
Допоможіть дитині знайти власний вихід з ситуації.
-
Ваша роль полягає в тому, щоб надати дружню підтримку, вислухати, бути з дитиною, коли та страждає, навіть якщо вирішення проблеми начебто не існує.
-
Сприймайте дитину як особистість з її цінностями, переконаннями, бажаннями. Якщо ви не знаєте що говорити, просто будьте поруч.
-
Цікавтеся життям дитини: «Як твої справи?», «Ти чимось засмучений (-на)?», «Що приємного сталося сьогодні?», «Що тобі подобається?», «Розкажи про своїх друзів?», «Яку ти любиш музику, ігри?», «Я хочу послухати її з тобою/пограти з тобою» тощо.
-
Звертайте увагу на коло спілкування дитини в реальному житті. Цікавтеся хто її друзі, чим вони займаються.
-
Цікавтеся, в яких соціальних мережах та групах вона спілкується. Контролюйте спілкування та перебування дитини вашої дитини в інтернеті, використовуючи сучасні технології.